+36 (20) 548 7980 | +36 (76) 431 510 | info[@]kami-ker[.]hu | | Magyar | English | Deutsch

Leiomyosarcoma

Leiomyosarcoma kialakulása, kockázati tényezők, tünetek

Leiomyosarcomáról

Általában a leiomyosarcoma a rák ritka típusa, igen agresszív, amely hajlamos gyorsan növekedni és terjedni. A simaizomsejtekből származik, a test különböző részein alakulhat ki, mint a méh, a gyomor-bélrendszer és a retroperitoneum, a szájüreg, a kötőhártya és a vena cava inferior, a daganatnak csak néhány dokumentált esete van az alsó végtag izmaiból. Az ilyen típusú daganatok többsége vaszkuláris eredetű, és nagyobb valószínűséggel sérülnek meg és adnak áttétet, vagy átterjedhet a test más részeire a véráramon vagy a nyirokrendszeren keresztül. Az áttétek leggyakoribb helyei a tüdő 40-50%, a máj, a csont, a bőr, és a mesenterialis vagy omentalis lágyszövetek. A prognózist negatívan befolyásoló tényezők közé tartozik a metasztázis jelenléte, a daganat mérete, a tumor fokozata és a daganat elhelyezkedése.

Leiomyosarcoma kialakulásának okai, kockázati tényezők, tünetek

A leiomyosarcoma az összes rosszindulatú daganatnak csak 5-10%-a lágyrész-szarkóma, amely az összes rosszindulatú daganat 0,7%-át teszi ki. Kialakulásának pontos oka nem ismert, de a genetikai hajlam növelhetik az ilyen típusú rák kialakulásának valószínűségét. Ilyen az örökletes retinoblasztóma, Li-Fraumeni-szindróma, 1-es típusú neurofibromatosis, gumós szklerózis, nevoid bazálissejtes karcinóma szindróma, Gardner-szindróma és Werner-szindróma, a sugárzásnak vagy vegyszereknek való kitettség és az idősebb életkor növelhetik a szarkóma kialakulásának kockázatát. Azonban ezen kockázati tényezők közül egy vagy több nem feltétlenül jelenti azt, hogy egy személyben leiomyosarcoma alakul ki. Az esetek egy részénél nincs ismert kockázati tényező. Bár a tünetek a rosszindulatú daganat helyétől és stádiumától függően eltérőek, a jellemző tünetek közé tartozik a fáradtság, láz, fogyás, rossz közérzet, hányinger és hányás. Míg a fájdalom általában hiányzik, vagy ha van, akkor nagyon enyhe, gyakran tapintható tömeg vagy jelentős duzzanat látható, mint ebben az esetben, a daganat gyors fejlődése miatt. A nagy daganatok befolyásolhatják a betegek mobilitását, különösen akkor, ha az alsó végtagokban keletkeznek.

A leiomyosarcoma (SST) általános túlélési aránya alacsony a rossz prognózis miatt. Ha a képalkotó vizsgálatok szarkómára utalnak, feltétlenül ne végezzen biopsziát a műtéti eltávolítás előtt, mivel a szarkómák megzavarása növeli a metasztázisok kockázatát. Az SST daganatok ritkasága megnehezíti a végleges kezelési protokollok létrehozását. A leiomyosarcoma elfogadott kezelése azonban a széles sávú eltávolítással járó műtét. Ami a végtag leiomyosarcomáját illeti, a további értékeléstől és az áttétkockázat felmérésétől függően kemoterápia és sugárkezelés alkalmazható. Sajnos ezen beavatkozások után több hónappal tünetmentes tüdőáttétek alakulhatnak ki, amelyek kimutatására rutin mellkas, has és a medence CT-vizsgálat szükséges. A tüdőmetasztázis kezelése jellemzően újabb műtétet, kemoterápiát és sugárterápiát foglal magában.

Reméljük, hogy ez a cikk értékes kiegészítés lehet abban, hogy segítsen megérteni ennek a ritka daganatnak a viselkedését, és befolyásolni tudja a jövőbeni kezelési irányelveket.
Ha kérdései merültek fel, lépjen velünk kapcsolatba.
Természetes terápiák.