Az oxigéntelítettség a tüdő működésének döntő mutatója. Amikor levegőt lélegzünk, a tüdőnk oxigént továbbít a kapillárisokba, a hajszálerekbe. Ezek a kapillárisok viszont oxigénben gazdag vért küldenek a szívbe, amely aztán az artériákon keresztül a test többi részébe pumpálja.
Szerveinknek állandó oxigénellátásra van szükségük a megfelelő működéshez. Ha a tüdőnek az oxigént a vérbe szállító képessége károsodik, a vér oxigéntelítettsége csökken, ami szerveinket veszélyeztetheti. A pulzoximéter gyorsan érzékeli az oxigéntelítettség csökkenését, figyelmeztetve az egyént az orvosi beavatkozás szükségességére.
Egyszerűen alkalmazható pontos eszköz az oxigenizáció gyors mérésére. Ez a kicsi, elektronikus eszköz a test egy részére, általában ujjbegyre csíptetik. A készülék fényt bocsát ki, amely áthalad a körmön, a bőrön, a szöveteken és a véren. Az ujj másik oldalán egy érzékelő érzékeli és méri az ujjon áthaladó fény mennyiségét anélkül, hogy a szövet és a vér elnyelné. Ezzel a méréssel a készülék kiszámítja az artériás vér hemoglobinjának oxigéntelítettségét SpO₂, a perfúziós indexet PI, a légzési frekvenciát RR, és a pulzushullámot PR. A hagyományos mérési módszerekkel szemben hibaeltérés 2–4%-on belül van.
SpO₂ – a vér százalékos oxigénszintje – normál érték 97 – 99%. Eltérő értékek esetén figyelmeztető hangjelzést ad az eszköz. Amennyiben 90% körüli értéket mér, azonnali orvosi ellátásra van szükség az oxigénhiány kockázata miatt.
PI (Perfusion Index) – perfúziós index – jelzi, hogy milyen mértékben érkezik oxigénben gazdag vér az ujjba, ami a szív dinamikájára utal. Tartomány gyenge pulzusnál 0,02 % erős pulzusnál 20,0 – 25,0 %
RR (Respiratory Rate) – légzési frekvencia – az egy perc alatt történő lélegzetvétel számát mutatja, ami felnőtt személyek esetén nyugalmi állapotban 12 – 20 között van.
PR (Pulse Rate) – pulzusszám – mutatja, hogy hány szívverést mértünk egy perc alatt. Nyugalmi állapotban 70-90 között van. Ha folyamatosan 100 fölött mér percenként tachikardiát, vagy ha nem sportoló, és percenként 50-60 alatt mér bradikardiát jelez
A véroxigénszint mérő alkalmazása fájdalommentes, nem invazív vizsgálati módszer a szervezet oxigén telítettségének azonnali mérésére. Javasoljuk perifériás vér monitorozása céljából otthoni és kórházi használatra, egészségügyi-, szociális intézményekben, idősotthonokban.
Kivételes figyelmet igényel a pangásos szívelégtelenséggel (CHF), szívleállás, a légúti betegségekkel élők, akut légzési distressz szindróma (ARDS), vérszegénység, tüdőgyulladás, tüdőrák, krónikus obstruktív tüdőbetegek (ALS, COPD, emfizéma vagy krónikus bronchitis), valamint hosszú távú oxigénterápiában részesülők, otthoni gépi lélegeztetés alatt lévők (asztma, tüdőtágulat, fibrózis esetén).
Ajánljuk otthoni önellenőrzés céljából dohányzó, alvási apnoe, horkoló egyének rendszeres véroxigénszint mérésére. Továbbá várandós állapotban, szellemi munkát végzők, hegymászók, sportolók edzés alatt figyelemmel kísérhetik a szállított oxigén mennyiségét a szervezetükben.
Elérhetőségeinken érdeklődjön az aktuális készletről.
4:1-ben – SpO₂, PI, RR, PR mérő eszköz
4:1-ben – SpO₂, PI, RR, PR mérő eszköz