Nikotin megvonási szindróma, okok és tünetek
Nikotin megvonási szindróma
A nikotin megvonási szindróma olyan tünetek összessége, amelyeknek azok az emberek vannak kitéve, akik a közelmúltban úgy döntöttek, hogy abbahagyják a dohányzást.
Ezt a tünetegyüttest az indokolja, hogy a nikotin függőséget okozó anyag, akárcsak az alkohol és az illegális drogok.
A nikotin elvonás néhány órával az utolsó cigaretta után jelentkezik; az egészséges döntéstől számított 3 nap elteltével avagy az abbahagyást követően, akut fázisba lép, és 14-21 nap múlva kezd feloldódni.
Főbb tünetei: fojthatatlan dohányzási vágy, ingerlékenység, düh, depresszió, hányinger, fejfájás és gyomorgörcs, alvászavar.
A nikotinelvonás leküzdésére számos támogató program létezik, amelyek megtanítják a leghatékonyabb trükköket a dohányzásról való leszokáshoz, valamint gyógyszeres készítmények, amelyek azonban extrém esetekben javallottak, azaz amikor az absztinencia szindróma leküzdése nagyon nehéz.
Mi az a nikotin?
A Jean Nicot tiszteletére elnevezett nikotin alkaloid – tehát növényi eredetű anyag – és a dohány legismertebb mérgező összetevője.
Amellett, hogy hosszú távon függőséget okoz, a nikotin azonnali hatással is van az emberi szervezetre, például emeli a vérnyomást és a pulzusszámot .
A nikotin megvonása betegség?
Igen, a nikotinelvonás egy betegség .
Az imént leírt tünetegyüttes szerepel az úgynevezett Mentális zavarok Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyvében, valamint a WHO által összeállított nemzetközi betegségek osztályozásában.
Mi okozza a nikotin megvonását?
Az emberi test, különösen az agy érzékeny a nikotinra, és ha ez állandó, akkor jelenléte szokásossá és elengedhetetlenné válik. A dohányzás megszüntetésével az agysejtek érzékelik a nikotin hiányát, és úgy reagálnak, mintha hiányozna valami lényeges és nélkülözhetetlen.
Mint később látni fogjuk, a nikotin-megvonási szindróma bizonyos időtartamú: ez az időtartam az az idő, amelyre elsősorban az agynak, másodsorban pedig az emberi szervezetnek szüksége van ahhoz, hogy megszokja a nikotin hiányát.
Mi az a neurotranszmitter, amely részt vesz a nikotinelvonásban?
A nikotinelvonás mechanizmusában – valamint a nikotinfüggőségben is szerepet játszó neurotranszmitter a dopamin. A dopamin számos funkciót tölt be, beleértve az élvezet és a jutalom közvetítőjét is. Úgy tűnik, hogy a nikotin serkenti a fent említett funkciót, és ez megmagyarázza, hogy a leállítás után az érintett személy miért lesz beteg, és szüksége van egy cigarettára vagy a fent említett alkaloid más forrására. A tünetek intenzitása annál súlyosabb, minél nagyobb mennyiségű dohányt fogyasztott el a volt dohányzó naponta.
Hogyan nyilvánul meg a nikotin megvonás?
A nikotinelvonás lehetséges tünetei a következők:
Visszafojthatatlan dohányzási vágy
Hányinger és bélgörcsök
Fejfájás
Ingerlékenység
Harag
Szorongás
Depresszió
székrekedés
Zavaros éjszakai alvás és álmosság napközben
Koncentrálási nehézség
Fokozott étvágy, ami a testtömeg növekedését eredményezi
Csalódottság
Bizsergés a kezekben és a lábakban
Mivel magyarázza az étvágy növekedését, és milyen következményei lehetnek?
A nikotin állandó bevitele növeli az idegrendszer átlagos szerotonin és dopamin felszabadulását, két neurotranszmittert, amelyek csökkentik az éhségérzetet.
Ezért a nikotin hirtelen hiánya esetén a szerotonin és dopamin nagyobb felszabadulása is elvész, valamint az éhségérzet már említett csökkenése; ebből az következik, hogy az érintett a szokásosnál éhesebb.
Azoknál, akik leszoktak a dohányzásról, a megnövekedett étvágy különösen intenzív az első két hétben, ebben az időszakban, amikor az ebből következő testsúlynövekedés, azoknál, akik nem tudnak kontrollálni kalóriabevitel, akár 4,5 kilogramm is lehet.
Tudnia kell, hogy nincs magára hagyva, segítünk a nikotinmegvonás legtöbb tünetének enyhítésében.