A nikotin hatásai
A nikotin hatásai
A nikotin egy növényi eredetű alkaloid, amely a dohány Nicotiana tabacum leveleiben koncentrálódik. A neve Jean Nicot francia nagykövet nevéből származik, aki 1550-ben honosította meg a növény magját Európába, míg a tabacum kifejezés az észak-amerikai indiánok által a levelek füstölésére használt pipára utal.
Nikotin
A dohány nikotinkoncentrációja (1-8%) a fajtától, a termesztési technikától és a szezonális trendtől függően változik. Egy normál cigarettában milligramm és másfél milligramm közötti mennyiségek találhatók, amelyek körülbelül 90%-ban szívódnak fel a füstön keresztül. A nikotin könnyen felszívódik a gyomor-bélrendszer és a légutak nyálkahártyáján keresztül. Innen átjut a vérbe, és néhány másodpercen belül eléri az agyat, ahol először stimuláló és eufórikus, majd ellazító és szorongásoldó hatást fejt ki. Pontosan ehhez a kétfázisú tevékenységhez a nikotin a fáradtság enyhítésére és a nyugtató hatásának kihasználására érdekében ejti rabul a felhasználót.
A nikotin hatása azonban összetett, az adagoláshoz kapcsolódik, és különböző szervekre és rendszerekre terjed ki. A túladagolás a toxicitás kockázata alacsony, mivel a felhasználó öntudatlanul hajlamos a cigarettafogyasztást a plazma nikotinszintjéhez igazítani. Sokkal súlyosabbak azok a mellékhatások, amelyek a dohányfüstben található több ezer mérgező és rákkeltő anyagnak tulajdoníthatók. *További problémák jelentkezhetnek a transzdermális tapaszpótló terápiával kezelt embereknél, különösen akkor, ha nem az orvos vagy a gyógyszerész utasításai szerint használják őket.
A nikotin hatásai
Alacsony dózisban a nikotin serkentő hatású: enyhén emeli a pulzusszámot és a vérnyomást, enyhe izzadást okoz, javítja a koncentrációt, fokozza az anyagcserét, elnyomja az éhséget és csökkenti a stresszt. Röviden, minden rendben van, ha nem egy apró részletről van szó: a nikotin ismételt adagja növeli az agy receptorainak koncentrációját, függőséget okozva. Pontosan az acetilkolin nikotin receptoraival való kölcsönhatás fokozza az adrenalin felszabadulását, ami az imént leírt stimuláló tulajdonságokért felelős hormon.
Nagy dózisok esetén azonban a nikotin blokkolja ezeket a receptorokat, a felsoroltakkal ellentétes hatásokkal, mint hipotenzió, értágulat, hasmenés, aritmiák, álmosság, fejfájás, ami a légzőizmok teljes bénulásához vezet.
Az erős dohányosok kellemetlen érzéseket tapasztalnak, amikor elvonásba kerülnek. Ezekben az esetekben olyan tünetek jelentkezhetnek, mint a depresszió, székrekedés, szorongás, idegesség, bulimia krízis, csökkent pulzusszám, alacsony vérnyomás.
A nikotinkoncentráción túl, amely önmagában mérgező, de nem rákkeltő, a dohányzással összefüggő káros hatások elsősorban a cigaretta égése során keletkező anyagoknak köszönhetők; a dohányfüstben található 4000 vegyület között legalább hatvan rákkeltő (emlékezzünk a nitrozaminokra, a benzopirénre és a különféle aromás vegyületekre) és egyéb mérgező anyagok is találhatók, mint az arzén és a cianid, vagy irritáló anyagok, lásd ammónia és formaldehid.
Milyen következményekkel jár az egészségre?
Ennek elmondásához ne feledjük, hogy egy dohányos átlagosan 8 évvel alacsonyabb várható élettartammal rendelkezik, mint egy nemdohányzó. A terhesség alatti dohányzás késleltetheti a baba növekedését szellemi és tüdőfejlődését. A nikotin az elszívott dohány mennyiségével egyenesen arányos mennyiségben választódik ki az anyatejbe, olyannyira, hogy a túlzott cigarettafogyasztása számos betegséget okozhat az újszülöttben, mint például nyugtalanság, étvágytalanság, tachycardia, hányás és hasmenés.
A nikotin különösen rossz bizonyos emberek számára, mert: növeli a gyomor savasságát és gátolja a hasnyálmirigy bikarbonát szekrécióját: ez különösen a gyomorhurutban, gastrooesophagealis refluxban és gyomor- vagy nyombélfekélyben szenvedők számára veszélyes hatás. Enyhén emeli a vérnyomást – ez az oka annak, hogy a magas vérnyomásos és szívbetegek nem dohányozhatnak. Perifériás érszűkületet okoz, ezért meglehetősen veszélyes hatások a perifériás vasculopathiában szenvedők számára.
Lépjen kapcsolatba velünk még ma, hogy megbeszéljük, hogyan segíthetünk Önnek.